most bastei niemcy

Na pograniczu niemieco - czeskim, w zakolach Łaby wyrastają piękne strzeliste skalne posągi należące do Gór Połabskich. Rejon Swajcarii Saksońskiej jest jedną z najchętniej odwiedzanych lokalizacji w tych okolicach. Kultowym miejscem jest wkomponowany w skalne ostępy, kamienny most Bastei (tłum "baszta"). Niegdyś na szczytach, pośród skalnych słupów stał zamek Neurathen. W 1826 roku ponad wąwozem Mardetelle powstał drewniany most, który łączył pozostałości zamku ze skałami po drugiej stronie wąwozu.

W sezonie oraz w trakcie weekendów spotkamy tu rzesze turystów. Najlepszą porą do wykonywania forografii jest poranek, kiedy most jest oświetlony bezpośrednio słońcem oraz wieczór kiedy można uchwycić chowające się za skałami, przepełnione czerwienią słońce.

Most bastei szwajcaria saksońska

 

most bastei niemcy

 

bastei most szwajcaria saksońska

 

Infrastruktura przygotowana jest bardzo dobrze. Parkingi zlokalizowano bezpośrednio przy trasie. Koszt 5 EUR (potrzebny bilon). Od parkingu do położonego niżej  Kurortu Rathen mamy około 1 km. Drogę powrotną (pod górę) można pokonać w autobusie. Sama ttasa widokowa z postojami na wykonanie forografii zajmuje około 1,5 godz. Wytrawni poszukiwacze widoków, będą mieli możliwość spędzenia tu całego dnia a nawet weekendu.

most bastei punkt widokowy

 

most bastei - skały

 

8

 

szwajcaria saksońska most bastei


Strzeliste słupy skalne są rajem dla amatorów wspinaczki skałkowej. Przewodniki podają, że znajdziemy tu kilkanaście tysięcy dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności (z uwagi na ochronę skał, zakazane jest stosowanie niektórych przyrządów asekuracyjnych.

Zachęcam do odwiedzenia. Poniżej jeszcze kilka atrakcji w pobliżu.