Kruje zamek

Historia Kruji sięga czasów starożytnych, ale okres swojej świetności miasto przeżywało w średniowieczu. To właśnie stąd pochodzi słynny albański bohater i przywódca - Gjergj Skanderbeg. Jednym z najcenniejszych zabytków w Kruji jest górujący nad miastem majestatyczny zamek obronny. 

Kruja leży w środkowej Albanii, na północ od Tirany. Posadowiona jest na zboczu góry o takiej samej nazwie. Pierwotna warownia wybudowana była około szóstego wieku przez jedno z plemion iliryjskich zamieszkujące niegdyś te tereny. Dawna nazwa Kruji to Arberia. W 1433 roku pod wodzą Skanderbega warownia została odbita z rąk Imperium Osmańskiego. W kolejnych dziesięcioleciach stawiała skuteczny opór licznym osmańskim najazdom. Zamek wraz z miastem zdobyte i zniszczone zostały dopiero w 1478 roku. W tamtych latach zamek był głównym centrum oporu przeciwko Imperium Osmańskiemu. Obecnie, w częściowo odrestaurowanych murach zamku mieści się muzeum Skanderbega, które prezentuje historię Albanii, a także eksponuje wiele artefaktów związanych z walką o niepodległość. 

 

Kruje muzeum

 

zamek Kruje

 

Bazar Kruje

 

Trasa muzeum kruje

 

church kruje

 

Niżej znajdziesz kilka dodatkowych aktywności i wycieczek, które są moim zdaniem interesujące. Wybrałem takie, które mają wysoką ocenę wśród uczestników i pozwolą na uchwycenie lokalnego klimatu.

 

 

 

 

mury obronne kruje

 

U podnóża warowni znajduje się muzeum etnograficzne oraz bazar, na którym możemy zakupić pamiątki oraz miejscowe specjały. Bazar jest jednym z najstarszych i najbardziej malowniczych targów w Albanii. Składa się z wąskich uliczek wypełnionych sklepami, restauracjami i stoiskami z rękodziełem, gdzie można znaleźć tradycyjne albańskie wyroby rzemieślnicze. Planując zwiedzanie warto wziąć pod uwagę że znajdujemy się z dala od morskich powiewów a słońce potrafi operować bezlitośnie. Pakujcie do plecaków nakrycie głowy i jakieś płyny. Oczywiście jedno i drugie dostępne jest w licznych kramach.

 

kruje bazar