stoki narciarskie czechy

Rozmyślanie nad zimowym szaleństwem zwykle zaczyna się już jesienią. Amatorzy białego puchu są już wtedy odpowiednio wyposzczeni po kilkumiesięcznej przerwie. Mieszkańcy województwo opolskiego są w uprzywilejowanej sytuacji ponieważ mają stosunkowo szeroki wybór jeśli chodzi o dostęp do stoków narciarskich. Największą ofertę w tym zakresie posiadają pobliskie ośrodki w Czechach. W przyzwoitej odległości znajdują się również Polskie stoki w Szczyrku, Wiśle, Czarnej Górze i Zieleńcu. Jednak Czechy przez wiele lat, na bieżąco inwestowały w infrastrukrurę, czym zjednały sobie serca mieszkających blisko Polaków. Nie bez znaczenia są również korzystne ceny i mniejszy tłok na stokach .

 

Narty w Czechach 

Rodzinne wyjazdy często związane są z poszukiwaniem stoków o mniejszej trudności, aby umożliwić stawianie pierwszych kroków na nartach lub szlifowanie już nabytych technik. Zwykle narciarze bardziej wprawieni poświęcają swój czas inwestując go w przyszłych uczestników bardziej ambitnych wyjazdów. Tak to wygląda. Trzeba przez jakiś czas odpuścić sobie przyjemności i popracować nad wyrównaniem umiejętności. Aby nie przestraszyć naukowców konieczne jest dobranie właściwych stoków, które nie powodują rozwijania szaleńczych prędkości. Dobrze też aby były szerokie i pozbawione lodu. Czy dysponujemy takimi w zasięgu narciarzy opolskich? Owszem.

 

Stoki narciarskie Koprivna

Jednym z lepszych ośrodków do nauki jest Koprivna w Małej Morawce. Jest wyposażony w sześcioosobową kanapę z taśmą rozbiegową. Mamy tu do dyspozycji dwa stoki. Dłuższy, o mniejszym i równomiernym nachyleniu, znajdujący się po lewej stronie wyciągu. Na prawo znajdziemy stok bardziej nachylony. 

 

Stok narty koprivna czechy

 

Pierwsze kroki można stawiać na orczyku znajdującym się po prawej stronie. Stok jest o tyle fajny, że pozwala również na ćwiczenia techniki ambitniej jeżdżącym narciarzom. Infrastruktura jest na europejskim poziomie. Do dyspozycji narciarzy pozostają dwa duże i przede wszystkim darmowe parkingi, cztery bary i dobrze utrzymane WC i wypożyczalnia. Dodatkowo dla milusińskich jest kręty tor do zjazdu na oponach oraz skocznia z poduszką amortyzującą.

Więcej szczegółów znajdziesz tu:  narty Koprivna

 

Stoki narciarskie Karlov

 

Stoki narty karlov czechy

 

Dwa kilometry dalej w Karlovie znajdziemy kilka ciekawych stoków rozstawionych podobnie jak domostwa – wzdłuż drogi. Długość miejscowości liczy się w kilometrach. Trasy są raczej o średnim stopniu trudności. Szeroki wybór wymaga by osobiście popróbować każdego z nich. Na miejscu dostępna szeroka baza noclegowa i gastronomiczna. Jest to miejscowość nastawiona głownie na turystów.

 

Stoki narciarskie Ramzova

 

Stoki narty ramzova czechy

 

W Ramzovej do nauki nadaje się stok po prawej stronie. Jego zaletą jest duża szerokość i niewielkie nachylenie. Niestety niewielka długość stoku (400m) powoduje, że szybko nudzi się nawet średnio wprawionym narciarzom. Wadą jest też odrębny od głównego ośrodka karnet i wyciąg krzesełkowy bez taśmy rozbiegowej, która znacznie ułatwia wsiadanie początkującym. Mimo wszystko dla pierwszych kroków (wyłącznie) jest to rewelacyjny stok. Główny stok w Ramzowej zasadniczo nie nadaje się do nauki. Jest przeludniony, miejscami wąski, za stromy dla początkujących i statystycznie często można na nim spotkać lód. Za to bardziej wprawieni narciarze sobie go chwalą i potrafią z niego wycisnąć wiele frajdy. Infrastruktura jest na odpowiednim poziomie. Można dobrze zjeść, wypożyczyć sprzęt, jest darmowy parking u góry i płatny na dole. Na Seraku znajduje się schronisko.

 

Stoki narciarskie Pricna Zlate Hory

 

narty stoki pricna czechy

 

Pricna w Zlatych Horach (Bohema) oferuje ciekawe rozwiązanie jest tam bowiem kanapa ze stacja pośrednią w połowie długości. Zatem można zarówno wsiadać jak i wysiadać w połowie. Umożliwia to słabiej jeżdżącym używanie dolnej części wyciągu a już wprawionym górnej części wyciągu. Wadą rozwiązania jest baaaardzo niewielkie nachylenie dolnej części stoku, i stosunkowo trudne wysiadanie w połowie (trzeba pamiętać aby zająć skrajne miejsca na kanapie).

 

Stoki narciarskie Cervenohorskie Sedlo

 

czechy stoki narty cervenohorskie

 

Cervenohorskie Sedlo – to najbardziej rozbudowany ośrodek. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Jest do dyspozycji kilka orczyków o różnym nachyleniu i obsługująca poważniejsze stoki kanapa. Wszystkie wyciągi po obu stronach drogi pracują na jednym karnecie. Trzeba obserwować pogodę gdyż często trafia się tu mgła. Minusem dla początkujących może być wyczerpujące korzystanie z orczyka. Toaleta nie jest najwyższych lotów ale do zniesienia.

Oferta Miroslava jest raczej skierowana do narciarzy słabiej jeżdżących. Stoki są niezbyt długie i niezbyt nachylone. Wadą jest rozwiązanie parkowania z dala od ośrodka i konieczność oczekiwania na busa lub zasuwania piechotką (dobre na rozgrzewkę)

 

Stoki w Czechach dla ambitnych

 

Stoki narciarskie Kouty

 

 stoki kouty czechy narty

 

Jeśli już wyedukowaliśmy partnerów, możemy zmienić stoki na bardzie wymagające. Pomomo sporego dystansu do pokonania i serpentynek, dużym powodzeniem cieszy się ośrodek w Koutach. Szybka sześcioosobowa kanapa znakomicie radzi sobie z ruchem. Stok nr 2 ma odpowiednie nachylenie aby pokazać wyrafinowaną technikę.

 

Stoki narciarskie Premyslov

 

stoki premyslov czechy

 

Wielbicieli ciszy i spokoju warto zaprosić do Premyslova, gdzie jest fajna kanapa, niewielki ruch a czarno - czerwona trasa budzi spore emocje ze względu na nachylenie.

 

Stoki narciarskie Pradziad

 

praded stoki narty

 

Pradziad jest szczególny pod każdym wzdlędem. Również jego stoki są dośc niestandardowe. Po pierwsze wjazd na górę do ośrodka sportów zimowych wymaga opłacenia stosownego biletu na samochód lub transport autobusem. Infrastruktura nie należy do najnowszych. Stoki natomiast są niezbyt długie acz dość strome. To wszystko sprawia, że Pradziad stosunkowo rzadko jest brany pod uwagę w standardowych okolicznościach. Jego zalety uwidaczniają sie na końcu sezonu, kiedy to ze względu na wysokość i specyficzny klimat szybko pojawia sie tu śnieg i leży często do maja. Nachylenie stoków sprawia, że wymagana grubośc pokrywy dla komfortowej jazy to około 1.5 m. W standardowym sezonie przekracza 2,5m. Kolejne walory to przepiękne krajobrazy i możliwośc pokonania ośmiokilometrowego odcinka powrotnego do parkingu (Hvezda) lub do Karlovej Studanki przez las na nartach.

 

Narty biegowe w Czechach

Czesi są bardzo aktywni ruchowo. Dbają o to aby infrastruktura była przygotowana zarówno dla nich samcyh jak i dla turystów. Główne rejony biegowe w pobliżu opolszczyzny znajdują się w okolicach Pradziada - w kierunku Cervenohorske sedlo, w kierunku Karlov, Mała Moravka, Karlova Studanka oraz okolice wzgórz Rychlebskich w kiernku Masywu Śnieżnika. Na trasach spotkamy zbudowane z drewna przystanki turystyczne, gdzie można usiąść i odpocząć pod dachem. 

 

Trasy narciarskie Masyw Śnieżnika

Narty biegowe czechy opolskie

 

Trasy narciarskie biegowe - Masyw Pradziada

 

Narty czechy biegówki opolskie