zwiedzanie twierdza kłodzka

Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Zobaczyć tu można wspaniale zachowane, ogromne bastiony i komnaty świadczące o stopniu rozwinięcia ówczesnej sztuki wojennej.Wraz z przewodnikiem można przejść podziemnymi korytarzami i wysłuchać opowieści przywodzących klimat i surowość tamtych czasów. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę Kłodzką.

 

Twierdza Kłodzka - zwiedzanie

Zwiedzanie zaczynamy od strony rynku. U podnóża znajduje sie płatny parking. Dalej konieczne jest wspięcie się po schodach do kas. Dostępne są dwie opcje zwiedzania - część zewnętrzna - mury, podstawowe pomieszczenia, dziedzińce i tarasy widokowe.

 

twierdza kłodzka - zwiedzanie fortyfikacji

 

Druga opcja udostępnia dodatkowo zwiedzanie podziemi wraz z przewodnikiem. Całość zajmuje około 2 godzin. 

 

twierdza kłodzka podziemia

 

Rys historyczny Twierdzy Kłodzkiej

Twierdza posadowiona jest na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Górą Forteczną. Powstała na miejscu prastarego, warownego grodu. Z biegiem lat gród przeistoczył się w zamek, który wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. W piętnastym wieku zaczął pełnić funkcje obronne. W tym okresie nastąpił także znaczny rozwój terenów wokół zamku.

 

twierdza kłodzka donżon

 

Kłodzkie budowle obronne zajmują obszar o powierzchni ponad 30ha. W skład fortyfikacji wchodzą Twierdza Główna oraz fort posiłkowy Owcza Góra po przeciwnej stronie rzeki. 

 

mury obronne twierdza kłodzka

 

Na podbudowie średniowiecznych założeń zamkowych, powstał DONŻON stanowiący cenrum całej twierdzy, najwyższy jej punkt i oststni bastion oporu. Jego wały okalały pięcioboczny dziedziniec. Wewnątrz wałów znajdowały się kilkukondygnacyjne kazamaty, stanowiące koszary oraz pomieszczenia zbrojowni, apteka, laboratorium. Warownia otoczona jest suchymi fosami o głębokości 10 metrów.

zwiedzanie twierdza kłodzka

Strona północna Góry Zamkowej była najbardziej narażona na atak z zewnątrz. Dlatego dla osłony zamku w tym obszarze wybudowano Dzieło Koronowe oraz szaniec św. Floriana.  W latach 1750-60 wybudowano tu dodatkowo Wielki Kleszcz, który w trakcie oblężenia obsługiwany był przez 75 muszkieterów. Kleszcz stanowił jednocześnie koszary dla obsługi armat.

 

twierdza kłodzka mury obronne

 

trierdza kłodzka taras widokowy

 

W 1944 roku do Twierdzy Kłodzkiej ewakułowano fabrykę zbrojeniową z Łodzi, która specjalizowała się w produkcji elementów radiotechnicznych do łodzi podwodnych i rakiet V2. Wraz z infrastrukturą, przywieziono do Kłodzka 1500 robotników przymysowych narodowości polskiej. Pracownicy zakwaterowani byli w barakach w rejonie dzisiejszej ulicy noworudzkiej.