Cervenohorskie Sedlo

Jeśli chcesz spędzić aktywnie czas a nie czujesz się na siłach aby na piechotę pokonywać wysokości, ta propozycja może Ci przypaść do gustu. Trasa poprowadzona jest w wysokich partiach Jeseników ale znaczną część wysokości zdobywamy za pomocą koni mechanicznych. Idealna okolica na wycieczki dla seniorów, całych rodzin oraz rowerzystów górskich. Zadowolony z wyprawy był również nasz pies.

Jeseniki są bardzo atrakcyjnym miejscem dla polskich turystów. Zasadniczą ich zaletą jest niewielka odległość od granicy. Nie mniej ważny jest fakt, że poza kilkoma bardziej znanymi trasami, szlaki turystyczne są puste. Zdarza się, że podczas wycieczki nie spotykamy nikogo, lub tylko pojedyncze osoby. Okolice Pradziada należą do bardziej obleganych rejonów. Szczególnie żółty szlak turystyczny z Karlowej Studanki. Dzieje się tak za sprawą bogatych form ukształtowania terenu, obecności strumieni, kaskad i wodospadów, które stanowią wyjątkowe atrakcje turystyczne. Jest to również idealne miejsce na spacer z psem, jeśli ten oczywiście ma zacięcie turystyczne. Szlaki w kierunku Pradziada zbiegają się u jego stóp, gdzie na turystę czeka odpowiednio przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna w postaci schroniska i hoteli. Znajdziemy tu również liczne trasy rowerowe.

 

Szlak w kierunku Pradziada

 

Długość trasy 13 km
Czas przejścia 4,5 h
Stopień trudności       łatwy

 

 

 

Samochód zostawiamy na parkingu ośrodka sportów zimowych Cervenohorske Sedlo. Wypuszczamy z bagażnika zwierza i wspólnie przechodzimy przez szosę. Więcej asfaltu nie będzie. Kilka dosłownie kroków w prawo rozpoczyna się niebieski szlak, którym podążamy w górę. Droga jest łagodnie nachylona i szeroka. Omija szerokim łukiem wzniesienie Wielkiego Klinovca, który zostaje nam po lewej stronie. Naprawdę trudno się na tym szlaku zmęczyć. jest za to wiele okazji aby podziwiać widoki. W pewnym momencie znajdujemy się bardzo blisko szlaku czerwonego, którym będziemy wracać. Skrzyżowanie oznaczone jest na mapie jako „U Výrovky” Mamy tu możliwość skrócenia wycieczki o ponad połowę, gdyby ktoś źle się poczuł.

svycarna schroniskoPo drodze mijamy jeszcze kilka rozdroży trzymając się cały czas szlaku niebieskiego. Docieramy do Kamzika, gdzie na zboczu Małego Jezernika stoi niewielki drewniany schron turystyczny. W tym miejscu szlak niebieski łączy się z zielonym, biegnącym z miejscowości Kouty, znanej z ośrodka narciarskiego. Dalej idziemy szlakiem zielonym w kierunku Svycarny, gdzie zrobimy sobie postój na jadło i zebranie sił na powrót. Gdy dołączy do nas szlak czerwony, jest to sygnał, że jesteśmy już blisko celu.

 

Szlak powrotny do Cervenohorske Sedlo

 

przystanek na szlaku czerwonym do Cervenohorskie Sedlo

Droga powrotna wiedzie łagodnie szlakiem czerwonym, przez Wielki Jezernik i urokliwe mokradła na Małym Jezerniku. Pokonujemy też 3 m podejście na skalkę, gdzie znajdujemy stolik i ławki. Oczywiście postanowiliśmy skorzystać. Idąc dalej, na wysokości Wielkiego Klinowca stoi jeszcze jeden zadaszony schron dla turystów. Tu już się nie zatrzymujemy, bo ile można w końcu siedzieć. Kilkaset metrów dalej znajdujemy się już w okolicy wyciągów narciarskich. Czyli tuż przy samochodzie.

 

 

 

 

mapka trasy z Czervenohorskie do Svycarna