Korsykańczycy przez stulecia walczyli zacięcie o niepodległość. Położone w centrum wyspy Corte było świadkiem i uczestnikiem tych wydarzeń. Historia Corte sięga czasów starożytnych, kiedy to było ważnym ośrodkiem w regionie. W XVIII wieku, na moment, miasto stało się stolicą Korsyki, a także centrum walk o niezależność wyspy. Korsyka znajdowała się od wieków pod panowaniem Genui, pod które dostała się jeszcze w średniowieczu. Mieszkańcy wyspy nigdy jednak nie zaznali spokoju ...

 

Kolejni najeźćcy (Bizantyjczycy, Saraceni, Kartagińczycy, Etruskowie, Rzymianie, Francuzi) atakowali wybrzeża, zagarniali kolejne tereny i łupili wyspę. Przejmowali na krótko władzę i zabierali niewolników. Jednocześnie wszelkiej maści piraci napadali i łupili flotę handlową, Rdzenna ludność uchodziła w góry, gdzie skutecznie broniła swojej wolności, skupiając siły wokół lokalnych przywódców. Ci zaś, rozwijali własne klany, opodatkowali i podporządkowali sobie słabszych i biedniejszych mieszkańców. 

W XVIII wieku na wyspie wybudowano szereg fortyfikacji (cytadele) oraz system wież obserwacyjno - ostrzegawczych. Znaczną część z tych zbytków możemy obserwować do dziś.

 

 

W 1768 roku Genua sprzedała Francuzom swoje prawa do Korsyki. W 1801 roku Napoleon Bonaparte wprowadził tu dyktaturę wojskową i krwawo tłumił wszelkie ruchy powstańcze. 

Corte - serce Korsyki

Jednym z głównych miast korsykańskich było położone w samym sercu wyspy Corte, które w w 1784 r. liczyło nieco ponad 2000 mieszkańców, w tym 200 Francuzów i cudzoziemców. Tak wygląda obecnie.

 

5Corte

 

W 1755 roku przywódcą ruchów narodowościowych był Pascal Paoli, obwołany później ojcem narodu. Jako reformator, przyjąl sobie za cel ostateczne przepędzenie Genueńczyków i Francuzów. Był zwolennikiem demokracji. Utworzył pierwszą konstytucję, która, jak na owe czasy była bardzo postępowa. Posłużyła przykładowo jako wzorzec podczas prac nad konstytucją Stanów Zjednoczonych. Pod jego egidą na wyspie powstała wówczas pierwsza mennica, drukarnia, pierwszy uniwersytet, uruchomiono fabrykę broni.   

W owym czasie były tam dwa klasztory (franciszkanów i kapucynów) oraz kilka kościołów. Korsykańscy liderzy chcieli udowodnić, ze Korsyka nie jest tak barbarzyńska, jak utrzymywała genueńska propaganda. W tym celu Corte zostało siedzibą założonego w 1765 roku uniwersytetu. Pasquale Paoli zebrał wszystkich uczonych mnichów i księży, jakich mógł znaleźć i stworzył z nich ciało pedagogiczne. Paoli odmawiał paszportu tym, którzy chcieli studiować za granicą, starając się zapędzić ich do studiowania w Corte. Głównie wykładano tam po łacinie. Tylko prawo wykładano po włosku. Po aneksji Kosryki (1768), francuzi unowocześnili uczelnię. Odtąd uczyła ona prawa, sztuk, medycyny i teologii. Elity jednak i tak wolały skorzystać z nowych możliwości, wysłania synów na uczelnie francuskie, by nauczyli się języka administracji. W roku 1770 Francuzi zbudowali tam młyn wodny i wodociąg dla miasta i garnizonu. 

 

2Corte

 

Jednym z najcenniejszych zabytków w Corte jest zamek znany również jako Citadelle de Corte. Zamek ten jest położony na wzgórzu nad miastem i oferuje imponujące widoki na okolicę. Został zbudowany w XV wieku i odgrywał kluczową rolę w historii Korsyki, będąc miejscem ważnych wydarzeń politycznych i militarnych. Wewnątrz zamku można zobaczyć muzeum, które prezentuje historię Korsyki, a także eksponuje wiele eksponatów związanych z walką o niepodległość. Zamek jest również otoczony urokliwymi uliczkami i tarasami, które zachęcają do spacerów i podziwiania panoramy. Poza zamkiem, w Corte warto odwiedzić również Katedrę Świętego Jana Chrzciciela, która jest jednym z najważniejszych kościołów na Korsyce. Miejsce to jest bogato zdobione i posiada interesującą architekturę. Zwiedzanie uliczek miasta pozwala odczuć ducha tamtych czasów.

  

6Corte

 

Bliższa historia Korsyki

W XIX wieku, wyczerpana wojnami Korsyka, zaczęła godzić się z rządami Francuzów. Wyspa zaczęła się rozwijać, Wielu Korsykan wyjechało do Francji w poszukiwaniu lepszego życia. Emigracja spowodowała, że ilość ludności spadła o połowę Zaczęły upadać i całkowicie zanikały drobne gospodarstwa, a wioski pustoszały. W dwudziestoleciu międzywojennym pojawiła się bieda i na dużą skalę rozkwitła zorganizowana przestępczość, która w krótkim czasie objęła zasięgiem całe Lazurowe Wybrzeże. W 1975 roku utworzył się Narodowy Front Wyzwolenia Korsyki o charakterze terrorystycznym. W imię wyzwolenia podkładano bomby, ostrzeliwano budynki administracji publicznej we Francji i na Korsyce - mordowano ludzi. Korsykanom nigdy jednak nie udało się zjednoczyć i przejąć władzy. Dzień dzisiejszy Korsyki naznaczony jest wielowiekową historią, pełną walk, przemocy oraz świadomości, że konflikty można rozwiązywać tylko siłą.

 

Atrakcje w pobliżu Corte 

W zasadzie cala Korsyka jest w pobliżu. W ciągu kilku godzin można wyspę przejechac na drugą stronę. Centralna część wyspy jest doskonałą bazą wypadową do eksploracji Parku Regionalnego Korsyki, który oferuje piękne krajobrazy, liczne szlaki turystyczne i możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Na jednodniowy wypad w pobliżu Corte polecam szlak do tzw łuku Corte.

 3Corte

4Corte

 

Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych propozycji, jako pomysły na spędzenie wolnego czasu i poznanie tego jakże urokliwego zakątka. Wybrałem najciekawsze pozycje. Enjoy!