Szlak Bystrego Potoku obejmuje swoim zasięgiem część Jarnołtówka i Pokrzywnej. Wypoczynkowy charakter miejscowości, malowniczy krajobraz i specyficzny mikroklimat, tworzą znakomite warunki do rekreacji. Charakterystycznym elementem krajobrazu są górskie potoki. Do najcenniejszych przyrodniczo obszarów należy zaliczyć Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Miłośników przyrody park przyciąga bogactwem kompleksów leśnych (np. buczyny) oraz występującymi tu licznie gatunkami roślin i zwierząt.
Cicha Dolina
Wycieczkę rozpoczynamy od parkingu w Pokrzywnej (bez opłat), znajdującego się 300 m od głównej drogi łączącej Pokrzywną z Jarnołtówiem. Droga ta biegnie dnem Doliny Złotego Potoku, który ma swoje źródła na terenie Czech. Jednym z dopływów jest Bystry Potok, który przepływa przez obszar rezerwatu Cicha Dolina w Pokrzywnej i stanowi atrakcyjny krajobrazowo przełom. Przyjrzymy mu się z bliska.
Miejsce parkingowe zaznaczono na mapie znacznikiem GPS. Pojemność parkingu to około 30-40 stanowisk. Obieramy kierunek w górę potoku. Znaki mówią, że do schroniska pod Kopą mamy stąd 2,5 godziny. Jesto miejsce, które warto odwiedzić. Dziś jednak nie planujemy wchodzić na szczyt - ale o tym za chwilę.
Przebieg szlaku pokrywa się ze ścieżką dydaktyczną „Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę”. Prowadzi ona przez rezerwat „Cicha Dolina” jeden z najcenniejszych obszarów leśnych parku krajobrazowego Góry Opawskie. Występują tu m.in. lasy bukowe w wieku 100 – 150 lat.
Zagospodarowane w Cichej dolinie miejsce postoju turysty, z uwagi na ołtarz polowy pełni jednocześnie funkcję kultu religijnego. Ogłoszenie informuje, że w okresie lipiec-sierpień w każdą niedzielę o godz 19.00 odbywają się tu msze. Sąsiedztwo Bystrego Potoku oraz leśne położenie dostarczają pozytywnych doznań o każdej porze roku. Ten leśny zakątek jest miejscem corocznej Pasterki. Wspólne kolędowanie, rozświetlona przez lampki i ogniska polana, tworzą wtedy specyficzny, pełny zadumy nastrój.
Podążając dalej szlakiem wzdłuż Bystrego Potoku, mijamy mostek, dochodzimy do starej, nieczynnej skoczni narciarskiej, która umożliwiała oddawanie skoków na odległość do 40 m. Zbudowana została 1931 roku dzięki staraniom Norwega zamieszkującego w Prudniku. Była w owym czasie jedyną skocznią na Górnym Śląsku. Funkcjonowała jeszcze w latach 50-tych. Obecnie zobaczymy jedynie jej pozostałości w postaci rozbiegu, zarośniętego progu i szerokiego betonowego mostu na potoku.
Po przejściu około 200 m docieramy do rozdroża. Szlak niebieski skręca tu w prawo w kierunku Jarnołtówka. Ścieżka zaś biegnie dalej drogą wijącą się raz po prawym, raz po lewym brzegu Bystrego Potoku dochodzi do przystanku Cicha Kotlina gdzie kończy się szlak narciarstwa biegowego. W pobliżu można znaleźć zakratowane wejście do częściowo zasypanej starej sztolni, która obecnie jest miejscem hibernacji rzadkich gatunków nietoperzy. Ścieżka dydaktyczna prowadzi dalej w kierunku Biskupiej Kopy – najwyższego wzniesienia gór opawskich. Na szczycie znajduje się 18 metrowa wieża widokowa im Cesarza Franciszka Józefa – doskonały punkt obserwacyjny, z którego rozciąga się wspaniały widok z jednej strony na okolice Głuchołaz, znajdujące się niedaleko Jezioro Nyskie i Otmuchowskie, a z drugiej strony na wyższe, leżące już po stronie Republiki Czeskiej Jeseniki. przy idealnych warunkach widokowych z Biskupiej Kopy widać Tatry (220 km) oraz Śnieżkę (180 km). Strudzeni wędrówką u podnóża Biskupiej Kopy mogą odwiedzić Górski Dom Turysty – Schronisko PTTK im. Bohdana Małachowskiego.
Na rozdrożu przechodzimy przez mostek i podążamy za niebieskimi znakami. Szlak dociera do ciekawej formacji skalnej nazwanej „Gwarkową Percią”. Jest to pozostałość kamieniołomu, w którym eksploatowano łupki. Zobaczymy tu niemal pionowe ściany o 50-cio metrowej wysokości oraz interesujące efekty przeobrażeń skał. Po ścianach wyrobiska malowniczo spływa woda, która zimą zamarza tworząc wielką pokrywę lodową.
Szlak poprowadzony jest w taki sposób, że turystów czeka pokonanie 35 stopniowej pionowej drabinki przymocowanej do urwiska skalnego. Miejsce to potocznie nazywane jest żelaną drogą. Brzmi nieco groźnie, jednak nie stanowi żadnego zagrożenia. Dzięki temu, że dostarcza mało spotykanych w tej części kraju wrażeń, stanowi nielada atrakcję turystyczną. Dodatkowym walorem jest łatwa dostępność terenu - Gwarkowa Perć znajduje się mniej niz kilometr od Pokrzywnej.
Pokonanie wysokości nagrodzone jest widokiem rozłożystych korzeni drzew porastających górne partie perci u wylotu drabiny. Szlak prowadzi nas dalej niebieskimi znakami. Szeroką, malowniczą ścieżką podążamy około 10 min i dochodzimy do kolejnej formacji skalnej, gdzie przecinają się szlaki niebieski z żółtym.
Znajdujemy się przy "Piekiełku". Jest to kolejny, położony na wysokości 475 m npm, nie użytkowany juz kamieniołom po wydobyciu łupka fyllitowego. "Piekiełko" nazwę swoją zawdzięcza legendzie, według której na dnie głębokiego wyrobiska znajdowały sie mityczne wrota do piekła. Wydobywany tu łupek, z racji swoich właściwości (daje się łatwo rozdzielać na niewielkiej grubości płytki o dużej powierzchni), wykorzystywany był chętnie do produkcji dachówek oraz okładania ścian. Do dziśjeszcze, jeśli dobrze poszukamy, można jeszcze spotkać dachy z takim pokryciem.
Podążamy dalej niebieskim szlakiem w stronę "Karlików". Ścieżka miejscami robi się wąska. Natrafiamy na przewrócone drzewo, które z łatwością można ominąć. Po 15stu minutach jesteśmy na miejscu. Karliki tworzą kompleks okazałych wychodni skalnych na prawym brzegu Doliny Złotego Potoku. Stąd, razem ze szlakiem powoli schodzimy w dół, kierując się do asfaltowej drogi i dalej w prawo wzdłuż Złotego Potoku, który zaprowadzi nas w pobliże samochodu.
Wspomnę tylko, że okolica bogata jest w kolejne atrakcje turystyczne. Dlatego warto tu jeszcze wrócić razy kilka. Znajdzie się także coś dla ciała - Pokrzywna dysponuje przynajmniej dwoma miejscami, gdzie można zjeść dobrego pstrąga i popić piwkiem (jeśli ma się kierowcę)
Całośc trasy zajmuje około 2 godzin - idealne na poobiedni spacer.
{jcomments on}