kaplica św Antoniego z Padwy u Antonicka Javornik

Kaplica została wybudowana w stylu gotyckim. W środku znajdziemy obraz św. Antoniego z Padwy. Znajdziemy ją przy szlaku czerwonym, na skraju lasu, w miejscu znanym pod nazwą U Antoníčka. Św. Antoni Padewski jest w rejonie Śląska często otaczany kultem. Był członkiem zakonu św. Franciszka z Asyżu, który zwracał szczególną uwagę na ubóstwo i pokorę.

Według legendy św. Antoni chciał kiedyś wygłosić kazanie w Rimini, nie znalazł jednak żadnych słuchaczy. Zwrócił się więc do ryb, które przypłynęły i uważnie go słuchały. W ikonografii jest często przedstawiany właśnie w ten sposób. Atrybutami św. Antoniego z Padwy jest księga i lilia, następnie ryba, osioł a przede wszystkim Dzieciątko Jezus, które trzyma na swoich rękach.

Legenda głosi, że w czasie drugiej wojny śląskiej w latach 1744-45 w okolicach Javorníka miał znajdować się batalion Chorwatów, których zadaniem była obrona Austriaków przed atakiem wojsk pruskich. Żołnierze cierpieli pragnienie, zaczęli więc szukać wody tak długo, aż znaleźli niedaleko źródło. Jeden z dowódców wyrzeźbił z wdzięczności figurę św. Antoniego i powiesił ją na świerk w miejscu znalezienia źródła. Później budowano tu kolejne kaplice, z początku drewniane a później murowane. W pobliżu kaplicy zbudowano także studzienkę, kamienny stół, ławki i grotę z figurą św. Antoniego (później Matki Bożej). Po II wojnie światowej kapliaca została istotnie zniszczona. Na początku lat dziewięćdziesiątych kaplicę wyremontowano.

Źródło: Materiały udostępnione przez Miasto Javornik