Międzygórze wodospad

Międzygórze jest malowniczo położoną miejscowością u stóp Masywu Śnieżnika. Walory przyrodnicze okolicy i jej predyspozycje klimatyczne oraz wypoczynkowe zauważono już w XIX wieku. Bezpośrednie otoczenie lasów, potoki górskie przyciągają tu turystów z całego kraju. Lokalizacja głęboko pomiędzy wzgórzami, z dala od cywilizacji sprzyja wypoczynkowi. Znajdują się tu atrakcje dla wielbicieli turystyki górskiej oraz amatorów lekkich spacerów. Międzygórze stanowi dogodną bazę wypadową w kierunku Czarnej Góry i Śnieżnika. W okolicach sporo atrakcji ma do zaofeowania również Kletno.

 

Hstoria Międzygórza

Brak użytków rolnych w okolicy spowodował, że wieś rozwijała się głównie dzięki przemysłowi drzewnemu. Położenie Międzygórza spowodowało, że osadnictwo dotarło tutaj stosunkowo późno. Z czasem zaczęto jednak dostrzegać walory turystyczne terenu. W 1840 roku Międzygórze oraz okolice Masywu Śnieżnika zakupiła Księżna Marianna Orańska, żona księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna. Międzygórze stało się popularną miejscowością letniskową. Powstały pierwsze drewniane domy gościnne, gospoda, urządzono stawy, w których hodowano pstrągi. Można było wynająć przewodnika na Śnieżnik a nawet tragarzy i lektykę. Przystąpiono także do zagospodarowania wodospadu Wilczki celem udostępnienia go zwiedzającym. Zbudowano wokół niego tarasy widokowe, połączono je wygodnymi ścieżkami i kamiennymi schodkami, a nad samym wodospadem przerzucono stylowy mostek. Powstało schronisko i wieża na Śnieżniku, wytyczano nowe trasy turystyczne. Od tego czasu stale przybywało w Międzygórzu nowych pensjonatów i gospod. Wszystkie te działania spowodowały, że przybywały tutaj coraz liczniejsze rzesze letników i turystów. W końcu XIX wieku w Międzygórzu rozwinął się ośrodek sportów zimowych. Popularne stały się rekreacyjne zjazdy „rogatymi saniami” trasami z Czarnej Góry i Śnieżnika. Lata świetności Międzygórza to okres międzywojenny. Istniało wówczas 10 hoteli z gospodami, 15 pensjonatów i uzdrowisko. Czynna była skocznia narciarska, tory saneczkowe, basen i kąpielisko. Dalszy rozwój powstrzymała wojna podczas której nie wyrządzono większych zniszczeń i zachowały się niemal wszystkie zabytki.

 

Noclegi w Międzygórzu

hotele miedzygorzeW latach dziewięćdziesiątych na skutek upadku idei Funduszu Wczasów Pracowniczych, baza turystyczna przeżywała trudne chwile. Obecnie większośc ośrodków znajduje się w prywatnych rękach, co wróży kolejne lata świetności. Przeprowadzono wymagane remonty i unowocześniono ośrodki. Międzygórze posiada szeroką ofertę noclegową. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie lokum. Są tu gospodarstwa agroturystyczne, uksusowe pensjonaty, domy wczasowe i  gastronomia na odpowiednim poziomie. Szczególnego uroku dodaje miejscowości unikalna w skali kraju zabudowa architektoniczna. Drewniane domy oraz pensjonaty w stylu tyrolskim idealnie komponują się z górskim otoczeniem.

 

Szlaki turystyczne z Międzygórza

Masyw Śnieżnika posiada gęstą sieć szlaków pieszych i rowerowych. Zarówno w okresie letnim jak i zimowym szlaki przemierzane są przez rzesze turystów z całego kraju. Ci, którzy przyjeżdżają z odległych zakątków, w Międzygórzu mogą zlokalizować swoją bazę wypadową. Można się stąd szybko dostać do głównego szlaków węzła przy schronisku na hali pod Śnieżnikiem oraz do ośrodka sportów zimowych w Czarnej Górze. Zimą możliwe jest zjechanie na nartach ze Śnieżnika do samego Międzygórza. Latem, seniorzy i rodziny z dziećmi mogą zdobyc wysokość za pomocą wyciągu Czarnej Górze po czym przespacerować się trasą do schroniska pod Śnieżnikiem, a następnie zejść do Międzygórza. 

Szlak niebieski na Przełęcz Puchaczówka (2 godz.)

Szlak niebieski na Przełęcz Śnieżnicką (2,4 godz.)

Szlak czerwony na Śnieżnik (2,20min)

Szlak zielony na Przełęcz Śnieżnicką (2 godz.)

Szlak zielony na Czarną Górę (1,40 godz.)

Szlak zielony na Marię Śnieżną (1,10 godz.)

Szlak czerwony do Ogrodu Bajek i na Marię Śnieżną (1 godz.)

Szlak żółty do Ogrodu Bajek i na Marię Śnieżną (1 godz.)

 

mapa międzygorze

 

Ogród Bajek Międzygórze

ogród bajek międzygorzeOgród Bajek czynny jest codziennie w godzinach 10.00 - 18:00. Jest to bardzo ciekawa atrakcja dla rodzin z dziećmi. Dojście do ogrodu nie przysparza trudności i zajmuje około 30 min. Trasa wiedzie z centrum Międzygórza szlakiem żółtym przez Polanę Śnieżną. Obiekt usytuowany jest w zboczu Lesieńca. Założycielem ogrodu jest Izydor Kristien, który zgromadził tu liczne okazy ozdobnych roślin. W latach 20-tych XX wieku wytyczono trasę i ulokowano rzeźby, totemy i figury baśniowe wyrzeźbione z korzeni oraz zbudowane z kamienia. Spotkamy tu makiety domków, altanek i miniaturę wieży stojącajej niegdyś na szczycie Śnieżnika. Całość poświęcona jest urzekającej okolicy i urządzona w baśniowym klimacie. W ostatnich dziesięcioleciach ogród przebywał pod opieka różnych gospodarzy. Miewał rownież okresy kiedy był mocno zniszczony. Działacze PTTK z Międzygórza poświęcili wiele godzin na jego rekonstrukcję. Odwiedzający Ogród Bajek mogą nie tylko podziwiać postacie bajkowe – Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę z krasnalami, Sierotkę Marysię, Smoka Wawelskiego i wiele innych – ale również wypoczywać wśród bogatej roślinności - drzew, krzewów i kwiatów. Znajdziemy tam również punkt sprzedaży pamiątek oraz przeznaczoną na spotkania turystyczne salę kominkową.

 

Wodospad Wilczki

wodospad wilczki międzygórzeRezerwat znajduje tuż przy wjeździe do Międzygórza. Samochód można zostawić na parkingu bezpośrednio przy wodospadzie bądź dalej, po prawej stronie jezdni. Dojście do ścieżek przy wodospadzie możliwe jest z terenu restauracji przy parkingu lub alejką spacerową z centrum. Wokół wodospadu rośnie las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte są od 1958 roku ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”. Nad wodospadem znajduje się mostek umożliwiający obserwację opadających strumieni. Wodospad powstał na linii uskoku tektonicznego, skąd rzeka Wilczka spada z ponad dwudziestu metrów na dno kotła. Jest to drugi co do wysokości wodospad w Sudetach. Za wodospadem Wilczka płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 m. Wokół wąwozu ulokowane są ścieżki z tarasami widokowymi ułatwiającymi oglądanie wodospadu i wąwozu z każdej strony.

 

Źródło: www.międzygorze.eu, www.miedzygorze.com.pl, PTTK Międzygórze