wejście - jaskinia nietoperzowa

W górnych partiach Doliny Będkowskiej znajduje się udostępniona turystycznie i położona na prywatnej działce Jaskinia Nietoperzowa, zwana również Jaskinią Jerzmanowicką. Długość jej korytarzy wynosi około trzysta metrów. Swą nazwę jaskinia zawdzięcza licznym dawniej nietoperzom zamieszkującym jej wnętrze. Obecnie nietoperze są w niej raczej rzadkością. Podczas prac eksploracyjnych znaleziono w jaskini zęby i kości zwierząt, ślady palenisk oraz narzędzia z epoki kamienia łupanego. Jaskinia stanowiła także scenografię filmów fabularnych. Po raz pierwszy w 1995r kręcono tu „Legendę o Świętym Mikołaju”, a w 1997r. Jerzy Hoffman kręcił w Nietoperzowej scenę do „Ogniem i Mieczem”

jaskinia nietoperzowa

W części południowej Wyżyna Krakowsko-Częstochowska poprzecinana jest licznymi dolinkami. Obszar ten zalany był niedryś ciepłym morzem, w którym żyły organizmy z wapiennymi pancerzami. w wyniku nagromarzenia się ich szczątków na morskim dnie powstały skały wapienne o grubości dochodzącej do kilkuset metrów. Świadczą o tym liczne skamieniałości, z których najbardziej carakterystyczne są amonity (skamieniałe skorupy ślimaków). Osadzanie skał wapiennych najbardziej intensywnie zachodzilo w okresie jurajskim. Stąd też rejon Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nazywany jest Jurą a w krajobrazie dominują wapienne skałki.

Rzeźba Wyżyny Krakowskiej została ukształtowana w wyniku wietrzenia i erozji skał wapiennych. Przez tysiące lat następował proces krasowienia, czyli rozpuszczania przez wodę opadową zawierającą CO2. W rezultacie powstały jaskinie, doliny krasowe i szereg mniejszych form jak stalaktyty (nacieki dolne) i stalagmity (nacieki stropowe) i kolumny naciekowe będące połączeniem nacieków dolnych i górnych.

Zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej

Jaskinia Nietoperzowa - makieta mamutaJaskinia Nietoperzowa dostarczyła znalezisk w postaci charakterystycznego typu narzędzi krzemiennych, przypominających swym kształtem liście wierzby, używanych jako groty oszczepów i noże myśliwskie. Świadczy to o występowaniu lokalnej kultury gospodarczej (kiltura jerzmanowicka) datowanej na ok. 36 tys. lat p.n.e. 

Przy jaskini znajduje się sklep z pamiatkami i naturalnych rozmiarów makiety prehistorycznych zwierząt. Zwiedzanie odbywa sie okresowo (co 40 min) w grupach prowadzonych przez przewodnika. Aby uprzyjemnić turystom oczekiwanie na wejście do wnętrza, przygotowano przed jaskinią bogatą wystawę minerałów oraz miejsca do siedzenia. 

 

Jaskinia Nietoperzowa mapa

 

Wejście do jaskini stanowi duży otwór w wypłukanej wapiennej skale i zabezpieczone jest kratą otwieraną przez przewodnika. Wnętrze posiada elektryczną instalację oświetleniową. Korytarze są obszerne, co stanowi że zwiedzanie jest komfortowe i nie wymaha chodzenia na czworaka. Pierwsze parie za wejściem noszą ślady wykopów archeologicznych. Na ścianach znajdziemy ślady pierwotnego poziomu namuliska, który obniżał się w trakcie jego pozyskiwania jako nawózów. Kilkanaście metrów dalej jaskinia dzieli się na dwa korytarze. Na rozstaju zobaczymy ciekawie uformowane nacieki. Głębiej oba korytarze łączą się ponownie w obszerną salę. W dalszycj partiach jaskini znajdziemy liczne pionowe szczeliny świadczące o procesie pękania skał. Jaskinia nie posiada większych odgałęzień bocznych. W miarę zwiedzania korytarze stają się coraz niższe i zwiedzanie ostatnich partii staje się utrudnione. Podobno namulisko po którym chodzą turyści sięga głębokości kilku metrów. Przy jego wybraniu wysokość korytarzy uległaby znacznemu zwiększeniu.

 

 

Dojazd do Jaskini Nietoperzowej

Jaskinia znajduje się w gminie Jerzmanowice. Leży przy niebieskim szlaku prowadzącym w głąb Doliny Będkowskiej. Leży praktycznie w jej górnych partiach. Dojazd do jaskini realizujemy od dogi nr 94 Olkusz - Kraków z której jadąc od Krakowa, należy skręcić na południowy zachód (w lewo). Osiemset metrów dalej, przy samej jaskini znajduje się parking na około 30 samochodów.

  

Strona jaskini: http://www.nietoperzowa.ojcow.pl/