Miejscowość uzdrowiskowa położona u stóp Pradziada, w dolinie Białej Opawy. Swą nazwę zawdzięcza arcyksięciu Karolowi. Zasłynęła głównie dzięki źródłom wody mineralnej oraz sąsiedztwu przepięknej przyrody. Gdy zorientowano się o leczniczym oddziaływaniu źródeł, w roku 1785 w miejscu dawnej osady górnictwa żelaza zbudowano łaźnie. Leczy się tutaj przede wszystkim zaburzenia górnych dróg oddechowych. Do dzisiaj zachowały się liczne drewniane zabudowania łaźniowe. Chętni mogą skorzystać z kąpieli termalnych oraz z pijalni wód.

 

W części gminy zwanej Hubertov stoi drewniana kaplica św. Huberta z roku 1757 oraz zameczek myśliwski dawnych właścicieli posiadłości. Znajduje się tutaj również park z  kościołem parafialnym z roku 1829. Główna ulica wiodąca przez środek miejscowości jest w całości wybrukowana, co dodaje miejscowości charakteru. Poniżej miejscowości oraz u jej wylotu, znajdują się płatne parkingi. Poza nimi ciężko jest znaleźć miejsce dla samochodu. 

W okolicach Karlovej Studanki znajdziemy kilka ciekawych szlaków turystycznych. Między innymi jeden z najpiękniejszych szlaków w Sudetach - szlak żółty na Pradziada wzdłuż potoku Bila Opava. Z położonego powyżej smiejscowości parkingu Hvezda - kursuja wahadłowo autobusy pod szczyt Pradziada, gdzie znajduje sie węzeł szlaków turystycznych, hotele schronisko i ośrodek sportów zimowych.