Wieża na Zlotym chlumie

Wycieczkę zaczynamy w Rejviz, miejscowości, gdzie znajdują się słynne torfowe mchowe jeziorka. Jednak nie one będą dzisiaj naszym celem. Udamy się w przeciwną stronę, w kierunku Złotego Chlumu, gdzie zobaczymy wieżę widokową z panoramą rozciągającą się na całą okolicę Jeseników

 

Wieża widokowa Zlaty Chlum

Dojeżdżając do Rejviz od strony Zlatych Hor, mijamy miejscowość i znajdujemy mały parking po prawej stronie tuż przy drodze. Klasycznie już planujemy wykonanie trasy w postaci pętli, by nie wracać tę samą drogą. Zostawiamy samochód i odnajdujemy czerwony szlak, prowadzący w głąb lasu. Tak naprawdę odnajduje do nasz zwierz – Midas, który wyczuł zapachy poruszających się w tym kierunku turystów. Szlak prowadzi w lewo, idziemy pod górkę, oddalając się od Rejviz.

Schron Utulna BleskovecNa wysokości wzgórza Bleskovec teren się wypłaszcza. Chwilę później mijamy schron turystyczny, czy jak to czasem potocznie w czeskim określa się bouda -„Utulna Bleskovec”. Przysiadamy na chwilkę po czym ruszamy dalej. Znowu lekko pod górę. Dochodzimy do Chlapeckich skałek - Chlapecke Kameny. Wykonujemy kilka fotek i w drogę. Po dłuższej chwili, na wysokości wzniesienia Białe skały, droga na chwilę schodzi w dół aż do rozdroża. Idziemy dalej prosto. Teraz znowu do góry, aż na szczyt Zlaty Chlum i dalej do wieży widokowej.

 

 

mapka - szlak czerwony z rejviz do zloty chlum

 

 

Chlapecke kamenySpędzamy tu chwilę na ławach przy bufecie. Zamawiamy piwko, wyciągamy z plecaka herbatę, kanapki i jadło dla Midasa by nie interesował się zbytnio innymi turystami. Pies ma nieco ponad rok. Uwielbia wycieczki i garnie się do wszystkich. Wygląda jak puchata kula, czym zyskuje sobie sympatię wszystkich wokół. Trzeba go pilnować by nie przeszkadzał innym. Wydajemy kilkadziesiąt koron by wejść na wieżę i zakosztować pięknych widoków.

Certove KamenyKolejnym etapem jest dotarcie do Czarcich Skałek. Schodzimy szlakiem niebieskim. Odcinek przed nami jest mocno stromy. Po deszczu, mógłby być niebezpieczny. Na szczęście jest sucho. Stromizna daje się odczuć w kolanach. Dobrze, że niebieski szlak nie jest zbyt długi i szybko dochodzimy do skałek. Certove Kameny są bardzo ciekawe. Emocjonująca jest już sama możliwość wdrapania się na szczyt. Część udostępniona turystycznie uzbrojona jest w barierki z łańcuchami. Z góry można podziwiać piękne widoki na okolicę. Czarcie Skały mają swoją legendę mówiącą o działalności czarta mającego zamieszkiwać okolice w odległych czasach. Skały są ponoć pozostałościami jego działalności.

Czas na drogę powrotną. Wybieramy teraz szlak żółty, który kieruje nas do Rejviz. Szlak biegnie wzdłuż trasy rowerowej. Pokonanie tego odcinka zajmuje około godziny. Wychodzimy zgodnie z planem, tuż przy samochodzie. Z pewnością wrócimy jeszcze na szlaki w Jesenikach. Można tu znaleźć wiele ciekawych i spokojnych tras.

Długość trasy: 13 km

Stopień trudności: umiarkowany