Skały koło Gorzeszowa

Skalne miasto w Czechach czasami może być tak zatłoczone, że może nam przeszkadzać tłok na szlaku między skalnymi formacjami , stąd warto poznać miejsce nieopodal w Polsce, gdzie pochodzimy sobie po mniejszych ale podobnych skałkach (należą do tej samej formacji geologicznej). Głazy Krasnoludków, bo tak to miejsce się nazywa, znajdują się w lesie w pobliżu wsi Gorzeszów niedaleko Kamiennej Góry. Skalne Miasto znajduje się może z 25-30 kilometrów w linii prostej, a jeszcze bliżej atrakcje i zabytki Chełmska Śląskiego i Krzeszowa. Słowem, jest tu co zwiedzać.

Panorama - widok na GorzeszówSkalne formacje Głazów Krasnoludów wznoszą się na kilkanaście metrów ponad poziom gruntu. Wchodząc pod górę, na szczyt wzniesienia, znajdziemy się na krawędzi lasu z którego jest piękny widok na okolicę, gdzie możemy podziwiać panoramę Gór Kamiennych. Samochód można zostawić na parkingu przy którym znajduje się spory, zagospodarowany plac, z miejscem do zabawy i biwakowania na świeżym powietrzu. Wzdłuż skał, wiedzie nowa utwardzona tłuczniem droga, a jak można zauważyć, w ostatnim czasie wycięto nieco drzew w celu odsłonięcia tych skał. Skały można oglądać poruszając się ścieżką pod nimi, lub wchodząc na wzniesienie, można też kluczyć pomiędzy skałami podziwiając z góry cały teren.

Skały krasnoludów w kształcie główJedna z ciekawszych formacji skalnych, składająca się z równoległych rzędów niby głów, jednym przypomina jakieś postacie, innym głowy jakiś gadów lub potężne zęby dinozaura. Pomiędzy nimi jest skalna brama z przejściem do dalszej części skalnego labiryntu. Inne formacje skalne mogą przypominać ogromne krasnoludy, z którymi związana jest legenda o tych skałach. Skałki wypiętrzają się w lesie świerkowym na długości około 1,5 km i na szerokość 100-200 metrów. Teren objęty jest ochroną w ramach rezerwatu „Głazy Krasnoludków”. Najwyższe skałki znajdują się na początku szlaku. Rezerwat położony jest w Zaworach - północno-zachodniej części Gór Stołowych, w Sudetach Środkowych, na zboczu zalesionego wzniesienia, nad potokiem Jawiszówka, około 2 km na południowy zachód od Gorzeszowa.
Diabelska maczugaW pobliżu Gorzeszowa, niedaleko skał krasnoludków ,znajduje się jeszcze jedna atrakcja skalna. Jest to wolno stojąca skała o nazwie Diabelska Maczuga, która jest chyba najbardziej znaną skałką Kotliny Kamiennogórskiej. Wznosi się na łące, w pobliżu brzegu Kochanówki, przy drodze łączącej Gorzeszów z Krzeszówkiem. Miejscowe legendy głoszą, że w XIII wieku, kiedy cystersi budowali klasztor w Krzeszowie, diabeł, który zamieszkiwał tamtejsze okolice, rozzłościł się na zakonników i postanowił zniszczyć ich siedzibę, zrzucając głaz na nowy klasztor. Musiał to zrobić w nocy, zanim pierwszy kur zapieje, bo o świcie tracił moc. Gdy leciał z głazem w stronę Krzeszowa i był już nad Gorzeszowem wtedy koguty zaczęły piać i diabeł upuścił głaz, który spadł nieopodal karczmy przy drodze. Stąd pochodzi nazwa głazu : Czarcia Maczuga lub Czarci Głaz. O popularności Diabelskiej Maczugi świadczy również fakt. że została uwieczniona przez M. Willmanna na jednym z fresków w kościele krzeszowskim. Na skale znajdują się daty 1813 – 1913. Wykuto je w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem.

 

Tekst i zdjęcia : SL