Grafik Czarnocin

Na zboczu masywu chełmskiego, którego kumulacją jest Góra św. Anny leży malowniczo położona wieś Czarnocin. Nasza droga wiedzie od Góry Świętej Anny w kierunku miasteczka Leśnica, przez wieś Lichynia, gdzie na łuku drogi przejeżdżamy pod wiaduktem nieczynnej już linii kolejowej do Strzelec Opolskich. Tuż przed wjazdem do Zalesia Śląskiego, gdzie kierujemy się w stronę stacji kolejowej i odbijamy w drogę do Czarnocina, wsi położonej na południowo - wschodnim zboczu masywu chełmskiego.

Zbliżając się do wsi obserwujemy bardzo ciekawy, zaskakujący krajobraz w postaci jaru i wzgórz po lewej stronie drogi, a do samej wsi z wjeżdżamy stromą drogą, by znaleźć się w zacisznej dolinie, gdzie znajdują się często uczęszczane szlaki piesze i rowerowe po lasach bukowych otaczających Czarnocin. Wieś leży w malowniczej dolinie, gdzie w XIX wieku hrabia Renard, pan na dobrach strzeleckich, wybudował sobie zameczek myśliwski by tam spędzać czas na polowaniach w okolicznych lasach.

wąwozy czarnocinDziś zameczek jest mocno przebudowany i służy do celów mieszkalnych. W jego okolicy powstał rezerwat lasu bukowego, Grafik, w którym są liczne szlaki rowerowe. Po przebyciu kilkuset metrów lasu, tuż przy drodze spotkamy pomnik w kształcie stylizowanego krzyża , upamiętniający nieszczęśliwy śmiertelny wypadek, któremu uległ syn hrabiego Andrzeja M. Renarda - Hippolith (stąd nazwa rezerwatu - grafik, od graf). Na pomniku wyryte zostało łacińskie słowo Filio, oznaczające..."synowi". Rezerwat znajduje się z lewej strony wsi. Tuż przy skrzyżowaniu dróg na początku wsi na prawo od głównej (w lewo pojedziemy do rezerwatu Grafik) drogi jest leśny szlak, który zaczyna się mini wąwozem by przejść w leśną ścieżkę do pomnika powstańców śląskich rozstrzelanych w tym miejscu przez Niemców.

Boże oko

Jeśli jednak wybierzemy główną asfaltową drogę w głąb wsi, dotrzemy do niewielkiego, zagospodarowanego placu, tuż nad strumieniem, z którego dojdziemy do zbudowanej w formie ażurowej altany kapliczki Boże Oko, leżącej w kolejnym rezerwacie przyrody o tej samej nazwie. Teren wokół kapliczki został zagospodarowany dla celów religijnych. Podobnie jak w rezerwacie Grafik i tu wytyczono liczne szlaki turystyczne. W ciepłe i pogodne dni można tu spotkać wielu miłośników turystyki rowerowej i pieszej. Cisza i spokój bukowego lasu jest na pewno atutem okolicy Czarnocina. W ostatnich latach powstały tu gospodarstwa agroturystyczne oferujące wypoczynek w tej okolicy.

Z Czarnocina możemy wrócić na Górę św. Anny starą drogą w kierunku Poręby lub tą samą trasą do Leśnicy. Tam warto zatrzymać się na rynku by zobaczyć starą figurę św. Jana Nepomucena i współczesny pomnik powstańców śląskich. W pobliskiej restauracji "Na szlaku" leżącej przy drodze w stronę Góry św. Anny i Strzelec Opolskich można zjeść coś z kuchni śląskiej. Do Czarnocina dojedziemy z węzła Olszowa autostrady A4, kierując się na Kędzierzyn- Koźle, i tam w Zalesiu Śląskim skręcamy w stronę Leśnicy. Podobnie  jedziemy od strony Strzelec Opolskich. Od strony Opola kierujemy się w stronę Zdzieszowic, następnie udajemy się do Leśnicy i dalej w stronę Zalesia Śląskiego.

W czasie 2 wojny światowej masyw chełmski i okolice samej Góry św. Anny z powodu dominacji nad okolicą wykorzystany został do celów militarnych. Znajdowały się tu punkty obrony przeciwlotniczej (folwark Annahof), stacja radionamierzania koło folwarku Lesisko (Waldhof) oraz polowe lotnisko koło Ligoty Dolnej. To m.in. z tego lotniska eskadry bombowców nurkujących, zbombardowały Wieluń w pierwszych godzinach wojny. Obecnie po obu folwarkach pozostały ruiny..

 

Tekst i zdjęcia: SL