chorwacja wczasy

Położenie w centralnej części Europy, u wybrzeży Morza Adriatyckiego czyni Chorwację wyjątkowo ciekawym miejscem dla turystów. Główną atrakcją Chorwacji jest piękne morze z urokliwymi plażami. Polskiego turystę przyciąga tu równiez klimat. Adriatyk sprzyja trafieniu we właściwą pogodę w sezonie urlopowym, o co trudno nad Bałtykiem. Znacząco lepszej jakości jest tu również morska woda, mieniąca się odcieniami błękiów, czysta i przede wszystkim ciepła. Chorwacja posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową, tworzącą niezliczoną ilość przepięknych zatoczek. Wzdłuż linii brzegowej mierzącej 1777 km, rozsiane są apartamenty, hotele i domy do wynajęcia. Kontynentalna linia brzegowa w miejscowości Neum jest rozdzielona kilkunastokilometrowym odcinkiem wybrzeża Bośni i Hercegowiny. Chorwaci są bardzo gościnni i godnie przyjmują polskich turystów. Dzięki temu rzesze polskich rodzin spędza w Chorwacji satysfakcjonujące wakacje a wiele z nich wraca tu na wczasy po kilka razy.

Wczasy w Chorwacji

wczasy chorwacjaChorwacja żyje z turystyki dlatego oferta noclegowa i gastronomiczna jest tu wyjątkowo bogata. Najwięcej sprzedaży obserwujemy w zakresie wynajmu apartamentów bez wyżywienia. Bardzo popularny jest też własny dojazd. Dla wymagających biura turystyczne mają w ofercie wczasy z dojazdem, prelotami i pełnym wyżywieniem. Stosunkowo mało popularne w Chorwacji jest wyżywienie typu all inclusive. Jest to najczęściej wersja soft (zubożona np o napoje), znacząco odbiegająca, którą znanamy z Bułgarii czy Turcji.

We wszystkich miejscowościach znajdziemy restauracje a w nich stoły uginające się pod ciężarem lokalnych produktów kulinarnych, wśród których królują owoce morza. Chorwacja posiada 1246 wysp, z czego 67 jest zamieszkałych. Jest to raj dla osób uprawiających sporty wodne oraz dla plażowiczów wybierających się na wczasy w Chorwacji. Znajdziemy tu ciche, ustronne miejsca umożliwiające odpoczynek i relaks oraz typowo imprezowe miejscowości przyciągające młodych ludzi preferujących zabawy do białego rana. Bardzo popularne są też rejsy morskie i wycieczki objazdowe po Chorwacji.

Wakacje w Chorwacji

Południe Chorwacji posiada klimat zdecydowanie cieplejszy od północy. Planując wakacje w Chorwacji warto rozważyć dłuższą podróż w rejony Dalmacji aby zakosztować gorących płomieni słonecznych i wspaniałych plaż. Do miejsc, które warto odwiedzić na południu zaliczamy Dubrownik, Split, Trogir, Makarska oraz wyspy Brač i Korčula. W przypadku ofert z przelotem i zamieszkaniem na wyspach warto zwrócić szczególną uwagę na formę i czas transportu na wyspę. Bywa, że dostarczenie turystów z lotniska na wyspę zajmuje to "dobre kilka godzin" i dla niektórych może być frustrujące.

Ci, którzy gorzej znoszą upały mogą skoncentrować się na Istrii, gdzie klimat jest bardziej zbliżony do środkowo europejskiego. Półwysep ten w północnej części graniczy z Włochami. Pływają stąd również promy do Włoch. Turyści przyzwyczajeni do bardziej surowych warunków wypoczynku znajdą w Chorwacji wiele bardzo dobrze wyposażonych ośrodków kampingowych, gdzie można postawić własną przyczepę lub wynająć domek z klimatyzacją.

Poza pięknymi plażami w Chorwacji znajdują się także liczne zabytki historyczne i przyrodnicze wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO, miedzy innymi: Bazylika w Poreču, stare miasto w Trogirze czy Park Narodowy Jeziora Plitvickie

 

{gallery rows=2 cols=4}balkany/chorwacja_wczasy/pokaz{/gallery}